2020/2021 - Szkoła Podstawowa w Redle

Idź do spisu treści

Menu główne:

Biblioteka

Autorem dokumentów znajdujących się w niniejszej zakładce jest p. Agnieszka Kutyła

PODSUMOWANIE SZKOLNEJ AKCJI
"CZYTAJ KSIĄŻKI"


   
         Zakończyła się trwająca półtora miesiąca szkolna akcja propagująca czytelnictwo, w której na moje nominacje odpowiedziało 20 uczniów z klas: 2a, 2b, 3, 4, 5, 6a, 6b, a wszystko przy wspaniałej współpracy z rodzicami i nauczycielami, którzy przyłączyli się do nas.
 
           Uczniowie podzielili się z nami swoimi zainteresowaniami czytelniczymi, zachęcając jednocześnie rówieśników do przeniesienia się w świat wyobraźni przedstawiony w tak różnorodny sposób w literaturze obyczajowej, przygodowej, detektywistycznej.
A oto długa lista najpopularniejszych zdaniem uczniów pozycji z biblioteki szkolnej, jak również z domowych księgozbiorów, które polecają nasi miłośnicy książek nie tylko na czas ferii zimowych: ”Skarbnica najpiękniejszych legend”,”Pax”, ”Bohaterowie magicznego drzewa. Porwanie”, ”Magiczne drzewo. Pojedynek”, ”Dziennik Cwaniaczka. Rodric rządzi”, ” Dziennik Cwaniaczka. Jak po lodzie”, ”Dziennik Cwaniaczka. Trzeci do pary”, ”Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica kina”, ”Hobbit”, ”Dynastia Miziołków”, ”Wehikuł czasu”, ”Tam gdzie spadają anioły”, ”Władca Pierścieni”, ” Piłka nożna. Zasady. Porady. Trening”, ” Plastusiowy pamiętnik”, ” Zosia z ulicy Kociej. Na wiosnę”, ”Księga strachów”, ”Arka Czasu”.
             Dziękuję Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za zaangażowanie w przeprowadzeniu akcji  pt. ”CZYTAJ KSIĄŻKI” i zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć promujących literaturę.

"WARTO PRZECZYTAĆ cz.2"


          Młodszym czytelnikom naszej placówki polecam ciekawe książki autorstwa: Anny Onichimowskiej, Małgorzaty Musierowicz, Agnieszki Frączek, Krystyny Siesickiej, Agnieszki Tyszki, Danuty Zawadzkiej, jak i Grzegorza Kasdepke - jednego  z najbardziej uznanych, współczesnych twórców literatury dziecięcej, który przez lata był redaktorem naczelnym magazynu dla najmłodszych pt. "Świerszczyk".
           W bibliotece posiadamy całą serię opowiadań o zabawnym detektywie Pozytywce, jak i wiele innych, wyśmienitych książek tego autora. Pozycje te są bestsellerami wydawnictw takich, jak: Egmont, Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Agora, Wydawnictwo Dwie Siostry, Tamaryn czy Muza.
Oto prezentacja zdjęć książek wybitnych autorów, które znajdują się w naszym, bogatym księgozbiorze, jak również na stronach internetowych:


WYNIKU KONKURSU "CZYTAM NA SZÓSTKĘ"


      Miło mi poinformować uczniów naszej placówki, że laureatką konkursu czytelniczego z wiedzy o lekturze pt. ”Chłopcy z Placu Broni” została Oktawia Redwanz.
       Uczennica kl. V uważnie przeczytała książkę i wykazała się jej doskonałą znajomością, udzielając prawidłowych odpowiedzi na szczegółowe pytania oraz rozwiązując bardzo trudną krzyżówkę.
       Oktawia BRAWO : -) !

WYNIKI  KONKURSU "Z LEKTURĄ NA TY"


         Dnia 4 grudnia bieżącego roku szkolnego uczniowie kl. VI b brali udział w konkursie czytelniczym online ze znajomości treści lektury pt. "W pustyni i w puszczy", w którym ustnie i pisemnie dzielili się wiedzą, którą zdobyli po przeczytaniu książki. Osiągnęli wysokie wyniki w turnieju, które są dowodem na to, że znakomicie znają losy bohaterów powieści.
        Laureatami spotkania pt. ”Z lekturą na Ty” są:

 • Magdalena Krzyścin – Stebnicka,

 • Antonina Orłowska,

 • Adrian Kozłowski,

 • Gabriel Mazolewski.  

Gratuluję Wam Moi Drodzy : ) !
       Głównym celem konkursu było pokazanie uczestnikom, że książka z kanonu lektur obowiązkowych nie musi być nudna, a wiedzę czytelniczą można wykorzystać do świetnej zabawy.
       Drodzy Uczniowie, jeżeli jeszcze nie przeczytaliście powieści Henryka Sienkiewicza to jestem przekonana, że zachęcą Was do tego ciekawe hasła reklamowe ułożone przez uczestników konkursu:
~ Pora na przygodę. Zwiedzaj świat i przyrodę ~
~ Chcesz przeczytać coś ciekawego, złap za książkę ”W pustyni i w puszczy” ~
~ Czytając książki rozwijasz wiedzę i płynność czytania. Te cechy da Ci książka pt. ”W pustyni i w puszczy” ~
~ ”W pustyni i w puszczy” jest super do czytania nawet w strasznej głuszy ~
 
     Dziękuję Uczniom kl.VI b za zaangażowanie w nasze spotkanie i wspaniałą atmosferę. Miło było widzieć Was i słyszeć  : )


"WARTO PRZECZYTAĆ cz.1 "


          Poszukiwaczom niecodziennych wrażeń z nutką adrenaliny, która stanie się Waszym nierozłącznym kompanem proponuję literaturę pełną humoru, ciekawych przygód bohaterów książek o przyjaźni, szacunku, odwadze, sprawiedliwości i młodzieżowych uniesieniach…
          Poniżej zamieszczam zdjęcia pozycji z naszej biblioteki, po które warto sięgnąć. : )    
Znajdziecie je również na stronach internetowych:

SZKOLNA AKCJA "CZYTAJ KSIĄŻKI"


Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo.


        Dnia 16 listopada ruszyła akcja promująca literaturę z różnych dziedzin wiedzy wśród naszej społeczności szkolnej.
        Młodsi i starsi uczniowie posiadają w domu książki wypożyczone z biblioteki oraz własne księgozbiory, którymi na pewno zainteresują rówieśników czytających niechętnie lub nieczęsto. Dlatego też w każdy poniedziałek NOMINUJĘ uczniów z różnych klas do udziału we wspólnej zabawie, polegającej na udokumentowaniu swojej aktywności czytelniczej poprzez zrobienie zdjęcia.
       Pomimo, że akcja trwa dopiero tydzień to wzbudziła zainteresowanie wśród uczniów, rodziców i nauczycieli, którym dziękuję za przystąpienie do działania.
       Wydarzenie pt. "Czytaj książki" upamiętni wartościowy album zdjęć, zatem przyłączcie się do nas, pokazując jednocześnie, że w tym trudnym czasie oprócz zdalnej nauki jest aktywność i przyjemność, ale z książką w roli głównej.

„CZYTAM, WIĘC WIEM…”


        W bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy z treści lektury pt. ,,Akademia Pana Kleksa” zorganizowany dla uczniów klasy IV.
Miał on na celu:
- rozbudzić pasję czytelniczą oraz zamiłowania do literatury uczniów kształcących się zdalnie,
- propagowanie czytelnictwa lektur.
        Laureatem konkursu został Jakub Rapita. Gratulacje! :)

WYNIKI KONKURSÓW

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice.

         W bibliotece szkolnej odbyły się dwa konkursy plastyczne pt.: „Portret pana Kleksa” i „Czytaj książki!”. Uczennice klasy IIa i III oraz uczniowie klasy IV błyskawicznie zadeklarowali chęć uczestnictwa w zaproponowanych przez panią  Agnieszkę zajęciach. Powstały bardzo ładne prace wykonane różnymi, ciekawymi technikami.
         Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:
„Czytaj książki!” w kategorii wiekowej klasy II:

 • I miejsce Laura

 • II miejsce Wiktoria

„Portret pana Kleksa” w kategorii wiekowej klasy III:

 • I miejsce Zuzanna i Faustyna

 • II miejsce Wiktoria

 • III miejsce Emilia

„Portret pana Kleksa” w kategorii wiekowej klasy IV:

 • I miejsce Jakub

 • II miejsce Bartosz

         Gratulujemy! Brawo! : ) Laureatom klasy IV kontynuującym zdalnie edukację, dziękujemy za angażowanie się w życie biblioteki szkolnej.
         Cieszymy się, że uczniowie mają potrzebę rozwijać swoją wyobraźnię, kreatywność, indywidualne zdolności plastyczne oraz wzmacniać wiarę we własne możliwości.


"WITAJCIE W AKADEMII PANA KLEKSA"

          W ramach święta ,,Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych” czytelnicy klasy III stali się aktywnymi uczniami ,,Akademii Pana Kleksa”, w którą zamieniła się nasza biblioteka. Zajęcia prowadził Ambroży, w rolę którego wcieliła się pani Agnieszka.
          Po dzwonku na lekcję  zaciekawionych uczniów przywitała piosenka pt.: ,,Witajcie w naszej bajce”, w trakcie której trzeciaki ozdobili swoje twarze kolorowymi piegami, co wzbudziło u nich wiele pozytywnych emocji. Dowodem pomysłowości dzieci były pasemka włosów uczennicy w kolorach tęczy, nawiązujące do fantastycznego świata przedstawionego w lekturze, co niewątpliwie wprowadziło nas w magiczny klimat zabawy.
Uczestnicy zmagań czytelniczych podzieleni na grupy angażowali się w zajęcia:  kleksografii, przędzenia liter, „ożywiania” zapomnianych już przedmiotów. Układali puzzle przedstawiające główne postaci książki. Rozwiązywali zagadki, udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące treści lektury. Z zapałem wykonali wiele zadań wymagających  koncentracji, zręczności manualnych i wiedzy.
Uważam, że forma naszego spotkania, w którym brali udział uczniowie: Emilia, Wiktoria, Faustyna, Amelia, Adam i Wojtek była świetną zabawą dla nas wszystkich. Na pewno to inspiracja do planowania kolejnych tego typu działań oraz satysfakcja z obserwacji pozytywnych i spontanicznych zachowań dzieci w danej sytuacji.
Dla uczniów uczestnictwo w tego typu zajęciach jest zachętą i motywacją do angażowania się  w życie biblioteki szkolnej.
            Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z zajęć  promujących czytelnictwo, które przebiegały w miłej atmosferze przy piosenkach z filmu pt. „Akademia Pana Kleksa”.

PAŹDZIERNIK – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

        Jak co roku w miesiącu październiku odbywają się w naszej placówce obchody święta:  „Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”, w ramach którego zaprosiliśmy uczniów klas młodszych do udziału w cyklicznym już spotkaniu propagującym literaturę piękną pt. ,,Starsi czytają młodszym”.
Uczniowie klas V i VII b: Zosia, Julka, Maja oraz Antek prezentowali fragmenty utworów autorek: Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Marii Konopnickiej oraz Krystyny Siesickiej. Następnie zadawali pytania uczniom, którzy w skupieniu i z uwagą słuchali zabawnych opowiadań i wierszy.
       W bibliotece gościliśmy również miłośników logicznego myślenia, kreatywności, spostrzegawczości, którzy podjęli wyzwanie sprawdzenia swojej wiedzy czytelniczej w zgaduj-zgaduli. Działali prężnie rozwiązując zagadki, krzyżówki, rebusy oraz odgadując tytuły bajek i baśni  z cytowanych przez bibliotekarkę fragmentów książek.
        Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie znakomicie i wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych działaniach przygotowanych dla naszych uczniów w bibliotece szkolnej.
A oto galeria zdjęć z czytelniczych spotkań.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego